PDF Vytlačiť E-mail

Aktivity v Oravskej lesnej       Oravská lesná - Aktivity a Zábava

Turistika a skialp

Oravská Lesná sa nachádza v Podbeskytskej vrchovine v pramennej časti Bielej Oravy. Celý chotár je značne zalesnený a poskytuje výborné podmienky pre pešiu turistiku a cyklo-turistiku v lete a ski-alpinistické túry v zimnom období.

Letné/zimné túry (bližšie informácie o túrach na chate):

 • Na hraničný hrebeň s Poľskom (celodenná túra)
 • Na Okružný hrebeň okolo Zázrivej  (celodenná túra)
 • Osadou Flajšová  (2,5 hod)
V zime sa vačšina letných túr dá absolvovať na bežkách, alebo na ski-alpoch (vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých).

Kultúrne pamiatky - krátka história obce

Oravskú Lesnú založil roku 1732 gróf Juraj Erdódy pod názvom Erdútka. Povodne bola drevorubačskou osadou a patrila Oravskému hradu. Obyvatelia sa v minulosti okrem práce v lese a slabého poľnohospodárstva zaoberali aj výrobou plátna. V 19-tom storočí bola postavená úzko-koľajná želenica, ktorá podnietila rozvoj drevorubačstva.

Historické objekty a pamiatky:

 • Kostol sv. Anny - katolícky secesný kostol z 1914
 • Oravský hrad - Oravský hrad dominanta Oravyjednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný ako „orlie hniezdo“ na skale nad riekou Orava v    Oravskom Podzámku. Bol župným hradom a sídlom oravského panstva, ku ktorému patrila takmer celá Orava. Dnes hradný areál tvorí pozoruhodný komplex dolného, stredného a horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Návštevníkov zaujme prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V najstarších priestoroch horného hradu je inštalovaná archeologická expozícia. Prírodovedná expozícia umiestnená na dolných poschodiach v strednom hrade a na hornom poschodí stredného hradu sa nachádza etnografická expozícia. Historickú expozíciu tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich pôvodné zariadenie. Prehliadky hradu patria vďaka viacerým krátkym predstaveniam medzi najživšie na Slovensku. Hrad tvorí komplex budov sledujúcich tvar hradnej skaly. V roku 1556 sa hrad dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. V roku 1611 dostal Oravský hrad svoju dnešnú podobu. Po vymretí Thurzovcov mal viacerých majiteľov, ktorí sa oň veľmi nestarali. Najväčšia katastrofa však hrad postihla v roku 1800, keď vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až po druhej svetovej vojne.

  V poslednom období sú čoraz populárnejšie nočné prehliadky hradu v hlavnej turistickej sezóne spestrené o rôzne divadelné predstavenia a strašidelné výjavy.

 • Skanzen - Múzeum Kysuckej dediny vo Vychylovke - http://www.kysuckemuzeum.sk Atraktívnou súčasťou Múzeum kysuckej dediny vo Vychyľovke, v blízkosti Oravskej lesnejMúzea kysuckej dediny vo Vychylovke na severe Slovenska je fragment úzkokoľajnej lesnej železnice, ktorá kedysi spájala Kysuce s Oravou, s pozoruhodným úvraťovým systémom. Železnička je v súčasnosti jedinou fungujúcou historickou úvraťovou železnicou v Európe a slúži na nostalgické prevážanie návštevníkov. Múzeum kysuckej dediny otvorili v roku 1981. Na Kysuciach sa zachovalo pomerne málo pôvodných ľudových stavieb a preto je skanzen jedinečnou príležitosťou na spoznanie toho, ako v minulosti vyzeral kysucký vidiek.
Najatraktívnejšou súčasťou skanzenu je Kysucko-oravská lesná železnica, ktorá je navrhnutá na zápis do Zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V súčasnosti premávajú historické vozne ťahané parnou a dieselovou lokomotívou a sú vítaným spestrením programu návštevníkov skanzenu.
    

Adrenalínové športy

Ubytovaným hosťom na našej chate vieme zabezpečiť široké spektrum adrenalínových aktivít - prostredníctvom spriaznenej agentúry- ktorá sa zaoberá organizovaním adrenalínových aktivít. Spomedzi širokého spektra vyberáme pár nasledujúcich:

 • Jazda na štvorkolkách
 • Jazda na tanku
 • Paintball
 • Potápanie pod ľadom

 pre bližšie informácie navštívte: http://www.extremsports.sk 

 


 

Posledná zmena ( Pondelok, 16 Marec 2009 06:52 )
 
 • english
 • slovenčina
Reklamný panel

kontakt na ubytovateľa:

tel.:+421 944 209 055

tomas.oparty@snowtravel.sk

 
Rozšírili sme služby - ponúkame možnosť objednania si obedu, alebo teplej večere s donáškou na chatu/apartmán v presne určenú hodinu. Cena menu je cca 3 EUR.
 

Veľká a Malá chata majú TV a satelit v každom apartmáne. Satelitný príjem zabezpečený cez satelit s kartou Skylink, tj. všetky slovenské a české programy. Kartu dostanú hostia pri nástupe na ubytovanie. Karta je pre ubytovaných hostí zdarma. Pre podrobny zoznam TV staníc čítajte viac.

 
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting