PDF Vytlačiť E-mail

Aktivity v blízkosti apartmánu dolný kubín na orave       ORAVA - Aktivity Dolný Kubín

 
V blízkosti Dolného Kubína je veľa možností kultúrneho a športového vyžitia v zimnom aj letnom období. Priamo v meste sa nachádza lyžiarske stredisko Kuzmínovo, ďalšie 3 sú v vo vzdialenosti do 20km (Kubínska Hoľa 4 km, Ski Centrum Ružomberok 20 km, Ski Lučivná 15 km). V meste je krytá plaváreň, zimný štadión, kino, atď.
 
Turistika - Lyžovanie - Skialp
Dolný Kubín sa nachádza na severozápadnom Slovensku. Jeho zemepisné súradnice sú 49°12' 25" zemepisnej šírky a 19°18' 25" zemepisnej dĺžky, s nadmorskou výškou 468 m n. m. Stred územia tvorí Oravská vrchovina, ktorá sa vyznačuje pestrým a členitým reliéfom. Pozdĺž rieky Oravy, pretekajúcej stredom územia, vystupuje bradlové pásmo pozostávajúce z odolných hornín vo forme vápencových skaliek. Toto územie poskytuje široké spektrum športového vyžitia.

Turistika (bližšie informácie u domácich):

    * Výstup na Veľký Choč (1611 m.n.m.) - celodenná túra, nástup vo Valašskej Dubovej

    * Túra - Kubínska hoľa (5-6 hod.)

    * Prechádzka na kopec Brezovec - nástup od apartmánu - pekný výhľad na celé mesto

    * Rosutec (Jánošíkove diery) - celodenná túra

 Lyžovanie:

    * Stredisko Kuzmínovo - v meste

    * Kubínska Hoľa - cca 8 km

    * Ski centrum Ružomberok - cca 22 km

    * Malá lučivná - 12 km

 V okolí Dolného Kubína je množstvo ski-alpových túr vhodných ako aj pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilejších lyžiarov.
 
Kultúrne pamiatky - História mesta

O pobyte slovanských obyvateľov na Orave sú známe doklady z 9. storočia nášho letopočtu. Opevneným hradiskom boli už vo veľkomoravskom období Trniny nad Dolným Kubínom. Názov Kubín sa prvýkrát spomína v roku 1325 v listine, ktorou turčiansky konvent potvrdil zmenu majetkov a získanie osady Vyšný Kubín zemepánom z Liptovskej Revúcej. Presnejšia zmienka o Dolnom Kubíne je z roku 1381, keď medzi vyšnokubínskymi a dolnokubínskymi obyvateľmi, patriacimi k Oravskému hradu, vypukol spor o medze. V rokoch 1564 - 1578 mal Dolný Kubín len 10 - 11 usadlostí.

Medzníkom v dejinách Dolného Kubína je rok 1632, kedy riaditeľ Oravského komposesorátu Gašpar Illešházy za ročný poplatok 10 zl oslobodil jeho obyvateľov od vykonávania robotných povinností a povýšil ich na mešťanov. Posledné privilégium vydal mestečku panovník Karol III. roku 1712. Potvrdzovalo Dolnému Kubínu všetky predošlé privilégiá bez zmeny a povoľovalo mu vydržiavať ešte jeden jarmok v nedeľu. Zároveň oslobodzovalo obyvateľov od platenia mýta na súši i na vode.

Najstaršie zachované pamiatky stavebnej a umeleckej povahy pochádzajú zo 14. storočia. S týmto storočím je spojená výstavba prvého gotického kostola v Dolnom Kubíne, ktorý bol v roku 1627 rozšírený a roku 1725 barokizovaný. Spomedzi miest, ktoré sa oplatí pri návšteve mesta vidieť vyberáme:

1. MÚZEUM P. O. HVIEZDOSLAVA

2. ORAVSKÁ GALÉRIA V DOLNOM KUBÍNE

3. ČAPLOVIČOVA KNIŽNICA

4. ORAVSKÝ HRAD V ORAVSKOM PODZÁMKU (9 km)

 

Posledná zmena ( Pondelok, 16 Marec 2009 06:26 )
 
  • english
  • slovenčina
Reklamný panel

kontakt na ubytovateľa:

tel.:+421 944 209 055

tomas.oparty@snowtravel.sk

 
Rozšírili sme služby - ponúkame možnosť objednania si obedu, alebo teplej večere s donáškou na chatu/apartmán v presne určenú hodinu. Cena menu je cca 3 EUR.
 

Veľká a Malá chata majú TV a satelit v každom apartmáne. Satelitný príjem zabezpečený cez satelit s kartou Skylink, tj. všetky slovenské a české programy. Kartu dostanú hostia pri nástupe na ubytovanie. Karta je pre ubytovaných hostí zdarma. Pre podrobny zoznam TV staníc čítajte viac.

 
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting