Home Atrakcie na Orave - POI Historické objekty a pamiatky
PDF Vytlačiť E-mail

Historické objekty a pamiatky na Orave:

  • Kostol sv. Anny - katolícky secesný kostol z 1914

    kostol sv. anny v Oravskej lesnej

Stavba kostola sa začala už v roku 1910. Projektantmi boli inžinieri z Budapešti. Kostol mal stáť 83.000 Rakúsko- uhorských korún. Z toho 50.000  mal uhradiť „Fundus Religionis“ – ako patrón a 30.000 mali dať veriaci. Stavba kostola si vyžiadala aj jeden ľudský život. Bol to Jozef Pojezdala, ktorý robil tesárske práce na malej vežičke, ktorá je nad bočným vchodom kostola(od cesty) – spadol dolu a dolámal sa. Stalo sa to 2. júna 1914.Stavba kostola sa dokončila koncom leta 1914. Kostol je realizovaný kombináciou dreva a kameňa. Hlavné nosné kamene sú pieskovcové, dôkladne opracované a vyzdobené jemnými ornamentami, podobne ako ostatná časť drevenej konštrukcie. Jedinečnosťou je strecha kostola, tvorí ju drevená konštrukcia pokrytá tradičným dreveným šindľom.
  • Oravský hrad - Oravský hrad je dominantou Oravyjednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný ako „orlie hniezdo“ na skale nad riekou Orava v    Oravskom Podzámku. Bol župným hradom a sídlom oravského panstva, ku ktorému patrila takmer celá Orava. Dnes hradný areál tvorí pozoruhodný komplex dolného, stredného a horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Návštevníkov zaujme prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V najstarších priestoroch horného hradu je inštalovaná archeologická expozícia. Prírodovedná expozícia umiestnená na dolných poschodiach v strednom hrade a na hornom poschodí stredného hradu sa nachádza etnografická expozícia. Historickú expozíciu tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich pôvodné zariadenie. Prehliadky hradu patria vďaka viacerým krátkym predstaveniam medzi najživšie na Slovensku. Hrad tvorí komplex budov sledujúcich tvar hradnej skaly. V roku 1556 sa hrad dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. V roku 1611 dostal Oravský hrad svoju dnešnú podobu. Po vymretí Thurzovcov mal viacerých majiteľov, ktorí sa oň veľmi nestarali. Najväčšia katastrofa však hrad postihla v roku 1800, keď vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až po druhej svetovej vojne.

    V poslednom období sú čoraz populárnejšie nočné prehliadky hradu v hlavnej turistickej sezóne spestrené o rôzne divadelné predstavenia a strašidelné výjavy.  • Skanzen - Múzeum Kysuckej dediny vo Vychylovke - http://www.kysuckemuzeum.sk Atraktívnou súčasťou Múzeum kysuckej dediny vo VychyľovkeMúzea kysuckej dediny vo Vychylovke na severe Slovenska je fragment úzkokoľajnej lesnej železnice, ktorá kedysi spájala Kysuce s Oravou, s pozoruhodným úvraťovým systémom. Železnička je v súčasnosti jedinou fungujúcou historickou úvraťovou železnicou v Európe a slúži na nostalgické prevážanie návštevníkov. Múzeum kysuckej dediny otvorili v roku 1981. Na Kysuciach sa zachovalo pomerne málo pôvodných ľudových stavieb a preto je skanzen jedinečnou príležitosťou na spoznanie toho, ako v minulosti vyzeral kysucký vidiek.

 

 

 

  • Kysucko-oravská lesná železnica kysucko-oravská lesná železnica UNSECO- Najatraktívnejšou súčasťou skanzenu je Kysucko-oravská lesná železnica, ktorá je navrhnutá na zápis do Zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V súčasnosti premávajú historické vozne ťahané parnou a dieselovou lokomotívou a sú vítaným spestrením programu návštevníkov skanzenu.

 

 

Posledná zmena ( Pondelok, 16 Marec 2009 07:26 )
 
  • english
  • slovenčina
Reklamný panel

kontakt na ubytovateľa:

tel.:+421 944 209 055

tomas.oparty@snowtravel.sk

 
Rozšírili sme služby - ponúkame možnosť objednania si obedu, alebo teplej večere s donáškou na chatu/apartmán v presne určenú hodinu. Cena menu je cca 3 EUR.
 

Veľká a Malá chata majú TV a satelit v každom apartmáne. Satelitný príjem zabezpečený cez satelit s kartou Skylink, tj. všetky slovenské a české programy. Kartu dostanú hostia pri nástupe na ubytovanie. Karta je pre ubytovaných hostí zdarma. Pre podrobny zoznam TV staníc čítajte viac.

 
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting