Chaty, apartmány v Oravskej lesnej na Orave.
Home o Orave - v skratke
PDF Print E-mail

o Orave

V tejto časti by sme Vám postupne chceli predstaviť Oravu, ako región. Trochu v číslach a objektívny pravdách a trochu aj zo subjektívneho hľadiska návštevníkov a dlhodobo žijúcich obyvateľov tohto drsného, ale krásneho kraja na severe Slovenska.

Orava je súčasť Žilinského kraja. Región Orava je tvorený tromi okresmi: Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín.

Geografický uhol pohľadu - turistika

Orava leží v severozápadnej časti Slovenska pri štátnej hranici s Poľskom. Hraničný bod v katastrálnom území, obec Oravská Polhora je najsevernejším bodom Slovenska. Územie Oravy s rozlohou 1661 km2 patrí administratívne do Žilinského kraja a tvoria ho okresy Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín. Zo severu a z východu ho ohraničuje štátna hranica, na juhovýchode hrebeň Západných Tatier a na juhu hrebeň Chočských vrchov. Juhozápadnú hranicu Oravy tvorí najsevernejší výbežok Veľkej Fatry s vrcholom Šíp. Západná hranica vedie cez Veľký a Malý Rozsutec v Malej Fatre, pokračuje cez Púpový vrch v Kysuckej vrchovine a končí sa na styku Kysuckých a Oravských Beskýd na slovensko-poľskej štátnej hranici.

Malebný kraj severného Slovenska je príťažlivý pre každého návštevníka. Uspokojí tak milovníkov historických a stavebných pamiatok, ako aj milovníkov prírodných krás a turistiky. Opisovaná oblasť sa vyznačuje pestrou paletou možností pešej i lyžiarskej turistiky. Náročnosť terénu z hľadiska fyzickej zdatnosti je rôznorodá.

 

Najnáročnejší terén je v severnej časti Oravy – hrebeň Oravských Beskýd na pohraničí s Poľskom. V tejto oblasti sa nachádzajú aj dva najvyššie vrchy opisovanej oblasti – Babia hora 1 725 m a Pilsko 1 557 m, ktorých spoločným znakom je dostatok vody. V podhorskej lesnatej časti spôsobuje nepriepustnosť podložia vysokú hladinu spodnej vody, a tým značné zamokrenie terénu. S močariskami sa stretneme aj v nižšie položených častiach hlavného hrebeňa Oravských Beskýd. Oravské Beskydy sú síce veľmi lesnatou časťou Oravy, ale na ich hrebeni sa nachádzajú aj charakteristické hole (západne od Pilska). Čulejší turistický ruch je z poľskej strany, a tak na hraničnom hrebeni môžeme stretnúť častejšie poľsky hovoriacich turistov.

 

Oveľa prístupnejšia a navštevovanejšia je Oravská Magura, ktorej hrebeň rozdeľuje Oravu na dve časti. Južná časť sa označuje ako dolná Orava, severná a juhovýchodná časť ako horná Orava. Pešie túry v tejto časti opisovanej oblasti sú menej náročné na telesnú zdatnosť, keďže sa Oravská Magura vyznačuje nie veľmi veľkou nadmorskou výškou – najvyšší vrch – Minčol dosahuje 1 396 m. n. m. a ďalší – Kubínska hoľa 1 346 m. n. m. Hrebene Oravskej Magury majú typický hôľny reliéf, porastený trávou a v hojnej miere čučoriedím. Zvláštnym úkazom sú pramene aj na hrebienku (zníženina v hrebienku na Kubínskej Hole).

 

Svojrázny charakter má krajina medzi Oravskou Lesnou a Zázrivou. Obe dediny oddeľuje výrazný, vo veľkej miere zalesnený hrebeň, ktorý v oblúku zo severnej strany a východnej strany vytvára kotlinu, orientovanú na juh a západ. V kotline na svahoch leží rázovitá obec Zázrivá s lazmi roztratenými po strmých grúňoch. Grúne sú extrémne strmé a napriek malej nadmorskej výške dodávajú okolitému kraju takmer vysokohorský ráz. Súvislý les na nich už nenájdeme, bol vytlačený do vyšších častí hrebeňa. Severná časť územia, zvažujúceho sa zo spomínaného hrebeňa k Oravskej Lesnej, je napriek ťažbe dreva ešte stále veľmi lesnatá. Lesy skresľujú morfológiu terénu, takže pri letmom pohľade na krajinu sa nepostrehnú menšie rokliny a brázdy. Bočné, málo výrazné rázsochy hrebeňov sú zdobené malebnými hoľami.

Umeleckohistorické a stavebné pamiatky 

Cieľom záujemcov o umeleckohistorické a stavebné pamiatky v opisovanej oblasti je v prvom rade Oravský hrad, čnejúci sa na 112 m vysokom skalisku nad riekou Oravou v Oravskom Podzámku. Pozornosť si zaslúžia i kaštiele a kúrie vo Vyšnom Kubíne, Leštinách, Jasenovej, Medvedí, ďalej drevené kostolíky v Istebnom, Leštinách a Tvrdošíne, ako i kamenný kostolík na vŕšku nad Vyšným Kubínom. Vo Hviezdoslavovom múzeu v Dolnom Kubíne sú sústredené okrem literárnych pamiatok P. O. Hviezdoslava aj jeho osobné predmety. V tej istej budove sídli i Čaplovičova knižnica. Mnohé kultúrne pamiatky sú vystavené v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne i v Oravskom vlastivednom múzeu na Oravskom hrade.

 

Návštevníci Oravy by nemali obísť ani ostrov umenia vo vodnej nádrži Orava a pri potulkách pod Babou horou Hviezdoslavovu horáreň na Rovniach., ktorá je dejiskom básnikovho diela Hájnikova žena. Pôvodné drevenice sa nachádzajú i v Zuberci, Habovke, Hladovke, Suchej Hore, Oravskej Lesnej, Zázrivej a ďalších oravských dedinách. Zachované objekty ľudovej architektúry možno zhliadnuť aj v Brestovej, kde oravská galéria zriadila múzeum oravskej dediny. Tu sa každoročne usporadúvajú Podroháčske folklórne slávnosti.

 

 

 

Last Updated ( Thursday, 28 May 2009 07:05 )
 
  • english
  • slovenčina
Banner
Rozšírili sme služby - ponúkame možnosť objednania si obedu, alebo teplej večere s donáškou na chatu/apartmán v presne určenú hodinu. Cena menu je cca 3 EUR.
Chaty, apartmány v Oravskej lesnej na Orave., Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting